Zapraszamy do wysłuchania warsztatu dr. hab. Daniela J. Chmury, prof. ID PAN oraz mgr. inż. Romana Rożkowskiego pt. „Jak badamy reakcję populacji drzew na zmiany klimatu?"
Do analizy i modelowania, w jaki sposób populacje drzew reagują na zmiany klimatu przydatne są doświadczenia proweniencyjne, w których populacje pochodzące z różnych obszarów przenosi się w nowe dla nich warunki środowiska. Niezbędne są również dokładne dane klimatyczne. Na podstawie zróżnicowania cech wzrostowych lub fenologicznych oraz ich zależności od parametrów klimatycznych możemy wnioskować o przystosowaniu populacji do klimatu miejsc ich pochodzenia oraz o ich reakcji na zmienione warunki środowiska.
Zapraszamy do wysłuchania warsztatu dr. Łuksza Walasa pt. „Modelowanie potencjalnego zasięgu gatunku."
Potencjalny zasięg można określić stosując metody określane jako modelowanie rozmieszczenia gatunków (SDM). Wykorzystuje się znane lokalizacje badanego gatunku oraz zestaw zmiennych środowiskowych. Takie podejście pozwala oszacować obecne potencjalne rozmieszczenie, przewidzieć przyszły zasięg oraz oszacować ewolucję zasięgu w przeszłości. Wiedza o dopasowaniu warunków do wymagań gatunku może być przydatna do tworzenia strategii ochrony zarówno in situ, jak i ex situ.
Zapowiedź serii warsztatów – „Klimat na bioróżnorodność”
W latach 2022–2023 Instytut Dendrologii PAN realizuje projekt pt. „Klimat na bioróżnorodność”, finansowany ze środków programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki (nr SONP/SP/513422/2021).
Celem projektu jest popularyzacja działalności naukowej Instytutu oraz upowszechnianie wyników prowadzonych przez nich badań. W ramach inicjatywy nasi specjaliści przygotowali cykl 18 warsztatów, które w przystępnej formie audiowizualnej i graficznej przedstawią nowoczesne techniki i metody badawcze stosowane w laboratoriach Instytutu.
Już wkrótce materiały będą dostępne na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych – tutaj, na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pani dr Katarzyny Sękiewicz pt. „Gatunki endemiczne a zmiany klimatu.”
Zmiany klimatu postępują w zastraszającym tempie, prowadząc do utraty bioróżnorodności. Istotnym jej elementem są gatunki endemiczne, które są szczególnie narażone na te zmiany. Największe obawy budzi zachowanie i ochrona endemicznych gatunków drzewiastych. Ze względu na długowieczność, wiele drzew może nie być w stanie przystosować się do tych zmian. Z tego względu zachowanie endemitów reprezentujących unikalne biologiczne dziedzictwo danego obszaru staje się priorytetem w globalnej strategii ochrony przyrody.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pani dr Anny Napierały-Filipiak pt. „Wiązy, bioróżnorodność, klimat”.
Wiązy istotnie wpływają na ekosystem leśny, kształtując ściółkę i runo leśne. Badania w Holandii nad gatunkiem wiązu górskiego wykazały 79 gatunków owadów z nim związanych, podkreślając jego wkład w różnorodność biologiczną. Grafioza i zmiany klimatu silnie ograniczają zasoby tych drzew. Długotrwałe susze latem i ekstremalne wahania temperatur w styczniu i lutym stanowią poważne zagrożenia, wpływając negatywnie na rozwój siewek, kwitnienie i zawiązywanie nasion. Ochrona przed chorobami i dostosowanie do zmieniającego się klimatu stają się kluczowe dla zachowania ich ekosystemowej roli.