Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: METASEKWOJA CHIŃSKA alt
Nazwa angielska: DAWN REDWOOD
Nazwa łacińska: Metasequoia glyptostroboides Hu et W.C.Cheng
Naturalne występowanie: Chiny (Chongqing). Często występuje nad rzekami i na terenach podmokłych, stąd nazywana jest „modrzewiem wodnym”
Wysokość: w ojczyźnie do 35-50 m
Charakterystyka: Kora pni łuszczy się strzępiastymi pasmami. Pędy ułożone regularnie naprzeciwlegle, zróżnicowane są na drewniejące długopędy i niedrewniejące krótkopędy, które opadają jesienią wraz z igłami. Igły jasnozielone i miękkie, długości do 1,5 cm, ułożone dwustronnie, grzebieniasto. Jesienią igły przebarwiają się na kolor pomarańczowobrązowy. Szyszki okrągłe, wielkości ok. 2 cm, zwisają na gałązkach bocznych, po wysypaniu nasion opadają.
Ciekawostki: Gatunek ten był dawniej opisywany jako wymarły, a jego kopalne szczątki znajdowano w Ameryce Północnej, Chinach i w Japonii. Na tej podstawie uważano, że w trzeciorzędzie był szeroko rozpowszechniony, a później uległ całkowitej zagładzie. Zaliczany był początkowo do rodzaju Sequoia (sekwoja). Badania morfologiczne szczątków wykazały jednak różnice z sekwoją. Nowy gatunek nazwano dla rozróżnienia metasekwoją. Wielką niespodzianką okazało się odnalezienie w 1941 roku żyjących przedstawicieli Metasequoia! Drzewo tu rosnące jest najstarszym okazem metasekwoi w Arboretum i pochodzi z pierwszej partii nasion, jakie trafiły do Polski (1948 rok).

 

 

alt

alt

alt

alt