- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 824
Z wielką przykrością i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana dr. Tomasza Bojarczuka.
Pan Doktor Tomasz Bojarczuk zmarł 22 lipca 2023 roku.
(Fot. arch. ID PAN)
Pan Doktor Tomasz Bojarczuk urodził się 15 sierpnia 1942 roku w Sierakowiźnie. W latach 1960-1965 studiował na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu.
Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Dendrologii PAN. Prace w Instytucie – w Zakładzie Dendrologii i Arboretum Kórnickim Polskiej Akademii Nauk – rozpoczął 1 listopada 1965 roku. Od początku swojej działalności naukowej zajmował się introdukcją i aklimatyzacją drzew i krzewów oraz wegetatywnym rozmnażaniem tych roślin. W wyniku realizowanych badań 18 grudnia 1976 roku uzyskał stopnień doktora nauk rolniczych nadany przez Radę Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej na podstawie pracy pt. „Ukorzenianie sadzonek zielnych topoli z sekcji Leuce przy użyciu związków chemicznych”, której promotorem był prof. Władysław Bugała.
W latach 1977-2008 był kierownikiem Arboretum Instytutu Dendrologii PAN. Swoją działalnością naukową i organizacyjną przyczynił się do rozwoju naszego Instytutu. Dr Tomasz Bojarczuk był autorem i współautorem ponad 130 publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznych ekspertyz i opinii dendrologicznych. Ponadto, był autorem lub współautorem opisów wyselekcjonowanych w naszym Arboretum drzew i krzewów, wprowadził do uprawy w Polsce nowe taksony. Zapoczątkował tworzenie nowych kolekcji azalii i różaneczników, jak również nieustannie rozwijał inne, w tym kolekcję lilaków (aktualnie jest to Kolekcja Narodowa).
Był członkiem Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego, następnie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Za swoją działalność naukową został uhonorowany Laurem Honorowym przez Związek Szkółkarzy Polskich (2007 r.) oraz Złotą Oznaką Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (2022 r.).
W osobie Pana Doktora Instytut stracił nie tylko wieloletniego pracownika, ale i oddanego Arboretum popularyzatora wiedzy i nauczyciela.
Rodzinie i Bliskim Pana Doktora, w imieniu pogrążonych w smutku pracowników Instytutu Dendrologii PAN oraz własnym, składam wyrazy głębokiego współczucia.
Emilia Pers-Kamczyc
Zastępca Dyrektora Instytutu
Msza św. żałobna odbędzie się w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ulicy Nowiny 1 w Poznaniu, 27 lipca 2023 r. o godz. 12:00.
Uroczystość pogrzebowa Pana Doktora Tomasza Bojarczuka odbędzie się po Mszy św. na cmentarzu parafialnym, ul. Nowina 1 w Poznaniu.
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 538
Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium dotyczącym odtwarzania ekosystemów leśnych, mającym na celu dyskusję i wymianę doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami zainteresowanymi przywracaniem środowiska przyrodniczego. Spotkanie stworzy platformę wymiany doświadczeń z terenu całego kraju z zespołem projektu SUPERB, mającym na celu integrację wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie odtwarzania ekosystemów.
Link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezoCnpoAqk9ZGADMTLa4m-NUZ0om_7mzEwuhHXENbINrooCA/viewform
dr hab. inż. Marcin K. Dyderski, prof. ID PAN
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 420
dr hab. Dominik Tomaszewski (Fot. Marzenna Guzicka)
Z radością informuję, iż na posiedzeniu Rady Naukowej Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera w Krakowie, które odbyło się 15 maja 2023 r., Panu dr. Dominikowi Tomaszewskiemu z Zakładu Biogeografii i Systematyki nadany został stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne na podstawie oceny całości dorobku naukowego oraz osiągnięcia pt. „Znaczenie wosków epikutikularnych występujących na powierzchni łodyg i liści jako cechy w systematyce”.
Głównym celem badań Pana dr. hab. Dominika Tomaszewskiego było określenie wykształcenia i zróżnicowania warstwy woskowej na łodygach i liściach wybranych grup roślin oraz ocena wartości tych cech mikromorfologicznych w klasyfikacji i identyfikacji gatunków. Badania miały charakter sekwencyjny: nowe pytania ujawniały się w toku prowadzonych prac, pozwalając na formowanie i weryfikowanie kolejnych hipotez badawczych w miarę zdobywania nowych informacji i wyłaniania się nowych zagadnień. Analiza morfologii warstwy woskowej na łodygach była pierwszą tego typu analizą osadzoną w kontekście taksonomicznym. Nie wykazano wprawdzie przydatności cech mikromorfologii wosków w klasyfikacji, jednak wskazano na przydatność tej cechy w przypadku opisu gatunków.
W imieniu pracowników Instytutu, a także własnym, składam Panu dr. hab. Dominikowi Tomaszewskiemu serdeczne gratulacje, życząc inspirujących pomysłów na kolejne badania, których realizacja pogłębi naszą wiedzę o biologii roślin drzewiastych.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 532
mgr Quadri A. Anibaba (Fot. Andrzej M. Jagodziński)
Nasz doktorant – mgr Quadri Agbolade Anibaba z Zakładu Ekologii – został laureatem II edycji konkursu Komitetu Biologii Organizmalnej Polskiej Akademii Nauk na najlepszy debiut naukowy w zakresie biologii organizmu. Wręczenie dyplomu odbyło się 25 kwietnia br. w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pałacu Staszica w Warszawie podczas IX zebrania plenarnego Komitetu, w trakcie którego laureat wygłosił wykład pt. „Predicted range shifts of invasive giant hogweed (Heracleum mantegazzianum) in Europe”. Artykuł naukowy wyróżniony przez Komitet Biologii Organizmalnej PAN opublikowany został w czasopiśmie Science of the Total Environment (2022; 825: 154053). Serdecznie gratulujemy!
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
- Szczegóły
- Autor: Wiesław Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 388
dr hab. Leszek Karliński (Fot. arch. pryw.)
Z wielkim zadowoleniem informuję, iż na posiedzeniu Rady Dyscypliny Nauki Biologiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które odbyło się 24 lutego 2023 r., Panu dr. Leszkowi Karlińskiemu z Zakładu Związków Symbiotycznych nadany został stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki biologiczne na podstawie oceny całości dorobku naukowego oraz osiągnięcia pt. „Wpływ genotypu drzew i czynników środowiskowych na zbiorowiska mikroorganizmów glebowych topoli”.
Podstawowym celem badań, w wyniku których powstały publikacje składające się na osiągnięcie naukowe, było stwierdzenie, czy czynniki wewnętrzne (genotyp drzewa) oraz zewnętrzne (środowisko glebowe) w istotny sposób warunkują rozwój korzeni drobnych topoli oraz związanych z nimi zbiorowisk grzybów mykoryzowych, a także innych mikroorganizmów glebowych.
W imieniu pracowników Instytutu, a także własnym, składam Panu dr. hab. Leszkowi Karlińskiemu najserdeczniejsze gratulacje, życząc także, aby praca naukowa była źródłem nieustannego zadowolenia, a rezultaty dzisiaj prowadzonych badań były inspiracją do badań podejmowanych w przyszłości.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu