Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Szczecinie oraz Nadleśnictwa Smolarz, w dniach 12-13 maja br. na terenie Nadleśnictwa odbyła się narada nadleśniczych, której towarzyszyła konferencja pt. „Cenne lasy dębowe – ich przyszłość przez pryzmat historii”. W pierwszym dniu konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z bardzo bogatym terenowym dorobkiem Nadleśnictwa w zakładaniu i pielęgnacji drzewostanów dębowych, od nalotów i upraw aż po blisko 250-letni drzewostan dębu bezszypułkowego – chlubę Nadleśnictwa. Trasa wiodła przez powierzchnie leśne, które w dniach 9-10 lipca 1880 roku przemierzyli uczestnicy VIII zebrania Marchijskiego Towarzystwa Leśnego. Drugiego dnia w Pałacu w Mierzęcinie zaprezentowanych zostało siedem referatów, w tym przedstawiający osiągnięcia naukowe naszego Instytutu dotyczące dębów.
Kamień w Nadleśnictwie Smolarz upamiętniający prof. Ryszarda Siweckiego (Fot. Andrzej M. Jagodziński)
Niezwykle miłym wydarzeniem podczas pierwszego dnia konferencji było przypomnienie Osoby prof. dr. hab. Ryszarda Siweckiego (1939-2002) z naszego Instytutu, którego pamięci poświęcony jest kamień, przed którym złożone zostały przez uczestników konferencji kwiaty. Prof. Siwecki był pracownikiem Instytutu Dendrologii PAN w latach 1961-2002 i specjalizował się w szeroko rozumianej ochronie lasu, szczególnie zaś w fitopatologii.
Serdecznie dziękuję Panu Andrzejowi Szelążkowi – dyrektorowi RDLP w Szczecinie, Panu Krzysztofowi Sieleckiemu – przewodniczącemu Zarządu Oddziału PTL w Szczecinie oraz Panu Andrzejowi Jeżykowi – nadleśniczemu Nadleśnictwa Smolarz za pamięć o naszym Profesorze, a także zaproszenie do wygłoszenia wykładu podczas konferencji.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu