- Szczegóły
- Kategoria: Klimat na bioróżnorodność
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pani dr Katarzyny Sękiewicz pt. „Gatunki endemiczne a zmiany klimatu.”
Zmiany klimatu postępują w zastraszającym tempie, prowadząc do utraty bioróżnorodności. Istotnym jej elementem są gatunki endemiczne, które są szczególnie narażone na te zmiany. Największe obawy budzi zachowanie i ochrona endemicznych gatunków drzewiastych. Ze względu na długowieczność, wiele drzew może nie być w stanie przystosować się do tych zmian. Z tego względu zachowanie endemitów reprezentujących unikalne biologiczne dziedzictwo danego obszaru staje się priorytetem w globalnej strategii ochrony przyrody.
- Szczegóły
- Kategoria: Klimat na bioróżnorodność
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pani dr Anny Napierały-Filipiak pt. „Wiązy, bioróżnorodność, klimat”.
Wiązy istotnie wpływają na ekosystem leśny, kształtując ściółkę i runo leśne. Badania w Holandii nad gatunkiem wiązu górskiego wykazały 79 gatunków owadów z nim związanych, podkreślając jego wkład w różnorodność biologiczną. Grafioza i zmiany klimatu silnie ograniczają zasoby tych drzew. Długotrwałe susze latem i ekstremalne wahania temperatur w styczniu i lutym stanowią poważne zagrożenia, wpływając negatywnie na rozwój siewek, kwitnienie i zawiązywanie nasion. Ochrona przed chorobami i dostosowanie do zmieniającego się klimatu stają się kluczowe dla zachowania ich ekosystemowej roli.
- Szczegóły
- Kategoria: Klimat na bioróżnorodność
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pana dr. Krzysztofa Ufnalskiego pt. „Udział drewna późnego u sosen ze Skandynawii”.
W 2012 roku prof. Jacek Oleksyn zorganizował wyprawę do Skandynawii, kontynuując badania szwedzkiego naukowca Nilsa Sylvéna sprzed 100 lat. Analizowano cechy sosen rosnących od 56. do 68. stopnia szerokości geograficznej północnej. Na 53 powierzchniach analizowano cechy drzew, biorąc pod uwagę wiek, szerokość przyrostów rocznych oraz udział drewna wczesnego i późnego. Badania wykazały, że udział drewna późnego w przyrostach rocznych maleje w kierunku północnym, co może wynikać z krótszego okresu wegetacyjnego i braku czasu na dojrzewanie komórek drewna późnego. Długość okresu wegetacji wyjaśnia 48% tej zmienności. Średnie temperatury roczne na badanych obszarach tłumaczą 44% zmienności udziału drewna późnego.
- Szczegóły
- Kategoria: Klimat na bioróżnorodność
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pana prof. dr. hab. Adama Boratyńskiego pt. „Jałowce wokół Morza Śródziemnego”.
Rodzaj jałowiec wykształcił się przed około 50-60 mln. lat, w warunkach klimatu gorącego i suchego. Obecnie znanych jest około 100 taksonów jałowców, grupowanych w trzech sekcjach będących trzema najstarszymi kładami w analizach molekularnych. Jałowce to rośliny wymagające dobrego naświetlenia, znoszące susze, a poszczególne gatunki przystosowane są do niskich lub wysokich temperatur. Wokół Morza Śródziemnego występuje 20 gatunków i podgatunków jałowców, reprezentujących wszystkie 3 sekcje.
- Szczegóły
- Kategoria: Klimat na bioróżnorodność
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pana dr. hab. Dominika Tomaszewskiego pt. „Herbarium – świadek bioróżnorodności”.
Herbarium to właściwie przygotowana, przechowywana i skatalogowana kolekcja zakonserwowanych roślin. Łącząc informacje o okazach zielnikowych w większe zespoły danych, otrzymujemy obraz występowania różnych gatunków, a to daje nam podstawy do wyciągania wniosków o funkcjonowaniu przyrody, o naszym wpływie na naturę oraz o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą. Obecnie w instytucjach naukowych znajduje się około 400 mln okazów, a jednym z najpilniejszych zadań jest digitalizacja tych zbiorów tak, by mogły być dostępne dla wszystkich zainteresowanych.