Mgr Adam Brezáni z Faculty of Forestry and Wood Sciences, Department of Forest Protection and Entomology, Czech University of Life Sciences, Prague, rozpoczął w Instytucie miesięczny staż naukowy w Pracowni Badania Związków Symbiotycznych. Staż realizowany jest pod kierunkiem prof. Marii Rudawskiej, kierownik Pracowni.

 

 

W tym czasie Pan Adam Brezáni zapozna się z podstawowymi technikami oznaczania i dokumentowania ekomykoryz, zaczynając od morfotypowania poprzez analizy mikroskopowe aż do analiz molekularnych. Dodatkowo zapozna się z metodami określania struktury systemów korzeniowych za pomocą programu Whin-Rhizo.

Materiał badawczy stanowią siewki świerka pochodzące ze szkółki w Jarocinie (jako materiał referencyjny), a także przywiezione przez Pana Adama Brezáni siewki świerka ze szkółki Nędza w Rudach Raciborskich. Siewki z Nędzy, zarówno mykoryzowane jak i niemykoryzowane, wykorzystywane są przez Pana Adama Brezáni w jego pracy doktorskiej, która dotyczy rozwoju i kondycji mykoryz na sadzonkach rosnących w warunkach stresu (Krušne hory). W czasie stażu nasz gość zapozna się także z głównymi nurtami badawczymi Pracowni Badania Związków Symbiotycznych, m.in. wpływem gospodarki leśnej i ochrony rezerwatowej na kształtowanie się zbiorowisk grzybowych w kontynentalnym borze mieszanym, zagadnieniami wpływu gatunków obcych, zarówno grzybów jak i drzew, na kształtowanie się rodzimej mykobioty, alternatywnymi metodami (kwasy tłuszczowe, ergosterol) oznaczania mikrobioty (bakterie, promieniowce, grzyby) w różnych warunkach środowiska, a także z podstawami modelowania zasięgów drzew oraz grzybów. Zapoznamy także naszego gościa z aktualnie prowadzonymi badaniami nad zróżnicowaniem zbiorowisk grzybowych na terenie Puszczy Białowieskiej.

Dziękuję Pani Profesor Marii Rudawskiej za opiekę nad naszym gościem oraz chęć podzielenia się fachową wiedzą z rozpoczynającym swoją pracę naukową doktorantem.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu