- Szczegóły
- Autor: Ewelina Ratajczak, Hanna Fuchs
- Kategoria: Artykuł popularnonaukowy
- Odsłon: 48
W „Kórniczaninie” (nr 9/2025), w cyklu „Wiadomości z Ogrodów Kórnickich”, ukazał się artykuł prof. Eweliny Ratajczak i dr Hanny Fuchs pt. „Klimatyczne rozterki buka zwyczajnego”. Autorki opisują wpływ zmian klimatu na cykl nasienny buka i jego przyszłość w lasach Europy, prezentując wyniki badań z Instytutu Dendrologii PAN.
Fot.: Joanna Kijowska-Oberc
- Szczegóły
- Autor: Elwira Nawrocka
- Kategoria: Artykuł popularnonaukowy
- Odsłon: 78
Czyli o szarotce, której uroda prawie ją zgubiła
Szarotka alpejska – symbol gór i narodowa roślina Szwajcarii – przez swoją urodę niemal zniknęła z natury. W artykule Elwiry Nawrockiej z Instytutu Dendrologii PAN, opublikowanym w „Kórniczaninie”, z cyklu „Wiadomości z Ogrodów Kórnickich”, poznacie historię ochrony szarotki, wyzwania związane z jej uprawą oraz nowoczesne metody jej rozmnażania.
Fot. E. Nawrocka, pixabay
- Szczegóły
- Autor: Maria Rudawska, Marta Kujawska
- Kategoria: Artykuł popularnonaukowy
- Odsłon: 2604
Leśnicy-szkółkarze wkładają wiele energii i troski w to, by produkowane w szkółkach leśnych sadzonki drzew były jak najwyższej jakości. Bacznie przyglądają się nie tylko nadziemnym ich częściom, ale i systemom korzeniowym. I tutaj trudno nie pomyśleć o grzybach mykoryzowych, które mają olbrzymi wpływ na tę właśnie jakość. Zachęcam do przeczytania artykułu prof. Marii Rudawskiej i dr Marty Kujawskiej z Zakładu Związków Symbiotycznych, które na łamach „Lasu Polskiego” (24/2022) w syntetycznym ujęciu przedstawiły wyniki ponad 20-letnich badań przeprowadzonych w ponad 100 polowych szkółkach leśnych na terenie niemal całego kraju. Konkluzje z tych badań zaprzeczają obiegowym opiniom. Jakim? O tym w artykule.
Fot. Owocnik lakówki pospolitej wśród siewek świerka w szkółce leśnej w Nadleśnictwie Przedborów (Fot. Maria Rudawska)
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
- Szczegóły
- Autor: Olena Blinkova
- Kategoria: Artykuł popularnonaukowy
- Odsłon: 681
Fontanna Węża (Fot. Tetyana Shupova)
Park Dendrologiczny „Zofiówka” Narodowej Akademii Nauk Ukrainy to obiekt o pięknej historii, bogaty pod względem kolekcji botanicznej, a także cieszący oko pod względem architektonicznym. W 2007 r. uznany został za jeden z Siedmiu Cudów Ukrainy. Zachęcam do przeczytania artykułu przygotowanego wraz z dr hab. Oleną Blinkovą z Zakładu Ekologii, zamieszczonego na łamach „Kórniczanina” (10/2023), w którym przybliżamy to arcydzieło sztuki ogrodniczej i parkowej XVIII-XIX wieku.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Sękiewicz
- Kategoria: Artykuł popularnonaukowy
- Odsłon: 708
Globalne centra różnorodności biologicznej
„Gorące punkty” bioróżnorodności to miejsca charakteryzujące się wysokim bogactwem gatunkowym oraz poziomem endemizmu (występowanie gatunków ściśle związanych z danym obszarem). Współcześnie wyróżnia się 36 takich miejsc na całej Ziemi. Działalność człowieka zagraża ich istnieniu. Na czym polega unikalność biologiczna tych obszarów? Zachęcam do przeczytania artykułu dr Katarzyny Sękiewicz z Zakładu Biogeografii i Systematyki, zamieszczonego na łamach „Kórniczanina” (9/2023), w którym znajduje się odpowiedź na to pytanie.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu