INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Pożar w Lesie Doświadczalnym Zwierzyniec

IMG 20210730 134424311

Pożar lasu na „Zwierzyńcu” (Fot. Damian Michałowicz)

 

W miniony piątek (30 lipca br.) około godziny 12:30 na terenie należącego do Instytutu Lasu Doświadczalnego Zwierzyniec wybuchł pożar. Zdarzenie zostało zaobserwowane z wieży przeciwpożarowej na Zwoli (Nadleśnictwo Babki), a informację o pożarze otrzymaliśmy od Pani Katarzyny Gomułkiewicz z Nadleśnictwa. Pożar przeniósł się do lasu z pobliskiego pola, na którym płonęło zboże (15 ha). Na miejsce zdarzenia natychmiast przybyli pracownicy Arboretum i Lasu Doświadczalnego naszego Instytutu.

 

W akcji gaszenia pożaru na polu i w lesie brały udział jednostki OSP Kleszczewo, OSP Gowarzewo, OSP Radzewo, OSP Czmoń, OSP Kórnik, OSP Radzewice, OSP Krzesiny, OSP Kamionki, OSP Mosina, JRG 6 Poznań-Krzesiny, JRG 9 Mosina, JRG Szkoły Aspirantów PSP Poznań, Wojskowa Straż Pożarna 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, KM PSP Poznań, jak również Policja i Straż Miejska z Kórnika. Akcją dowodził st. kpt. Kamil Witoszko z PSP Poznań. Na miejsce zdarzenia przybył i zaoferował pomoc Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik – Pan Przemysław Pacholski,  wraz ze swoim Zastępcą – Panem Sebastianem Wlazłym.

 

Działania gaśnicze trwały do późnych godzin nocnych, a pożar objął ok. 3 ha lasu doświadczalnego. Po zakończeniu akcji gaszenia pożaru pracownicy naszego Instytutu rozpoczęli całodobowy nadzór nad pogorzeliskiem, który trwał nieprzerwanie do niedzielnego wieczora. Bezpośrednio po zakończeniu działań wymienionych jednostek straży pożarnej otrzymaliśmy nieocenione wsparcie OSP Kórnik w postaci ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z obsadą, która pełniła całonocny dyżur przeciwpożarowy w lesie na wypadek ponownego powstania pożaru.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawny przebieg akcji gaśniczej i szybkie ugaszenie pożaru na terenie naszego lasu, w którym od dziesiątków lat zakładamy cenne powierzchnie doświadczalne, służące nam do prowadzenia badań. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do strażaków, których doświadczenie i wiedza uchroniły nas przed utratą cennych doświadczeń. Dziękujemy także pracownikom Instytutu, którzy aktywnie włączyli się w ochronę naszego lasu.

 

Emilia Pers-Kamczyc

Zastępca Dyrektora Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN