INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Hieracium boratynskii (Asteraceae) – nowy gatunek z Sudetów

Hieracium boratynskii Fot. Zbigniew Szeląg

Hieracium boratynskii (Fot. Zbigniew Szeląg)

 

Prof. Zbigniew Szeląg z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, podczas pobytu w Karkonoszach w 2017 roku, napotkał na wysokości 1350-1370 m n.p.m. jastrzębce, które okazały się być nieznanym dotąd taksonem. Zdaniem prof. Szeląga ten nowy takson mógł powstać w wyniku hybrydyzacji H. levicaule s. lat. z H. schmidtii subsp. jovimontis (Zahn) Greuter. Odkryty gatunek jest karkonoskim endemitem. Prof. Szeląg nadał nowemu taksonowi nazwę Hieracium boratynskii dla uhonorowania prof. Adama Boratyńskiego z Zakładu Biogeografii i Systematyki naszego Instytutu, który dzięki swoim badaniom znacząco pogłębił naszą wiedzę o roślinach drzewiastych Sudetów. Zachęcam do przeczytania artykułu prof. Zbigniewa Szeląga, opublikowanego w Phytotaxa (514/2022), w którym przedstawiony jest opis tego nowego taksonu.

 

Część publikacji prof. Adama Boratyńskiego dotyczących flory Sudetów odnaleźć można w formie zdigitalizowanej na platformie RCIN (Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, www.rcin.org.pl), w tym rozprawę habilitacyjną pt. Chorologiczna analiza flory drzew i krzewów Sudetów Zachodnich (Kórnik, 1991; ss. 323). Zachęcam do odwiedzenia platformy RCIN i zapoznania się z zamieszczonymi na niej licznymi artykułami powstałymi w Instytucie Dendrologii PAN.

 

Szeląg_Phytotaxa_2022 (pdf)

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button