Kolekcja lilaków w Arboretum należy do najbogatszych w Polsce i posiada miano Kolekcji Narodowej od 2017 r. Lilaki, czyli potocznie bzy, gromadzone są w kórnickim arboretum od kilkudziesięciu lat, najstarsze z rosnących tu krzewów pochodzą z lat 30-tych XX w. Obecnie kolekcja lilaków liczy ponad 300 pozycji, z czego większość to odmiany ozdobne lilaka pospolitego (257 odmian, łącznie 916 krzewów). Większość kórnickich lilaków rośnie na terenie tzw. Nowego Arboretum, które nie jest na co dzień dostępne dla zwiedzających.
Kolekcje można oglądać podczas zwiedzania z przewodnikiem oraz indywidualnie w wybrane weekendy majowe, podczas organizowanych specjalnie z okazji kwitnienia tych roślin imprez. W kolekcji można oglądać zarówno stare dojrzałe krzewy, jak i młode kilkuletnie nasadzenia. Zobaczymy tu lilaki o kwiatach białych, różowych, purpurowych, liliowych, ale również niebieskich, kremowo-żółtych, a nawet o dwubarwnych płatkach.
Cisowe komnaty to zakątek Arboretum poświęcony cisom położony w starym zagajniku, w centralnej części parku. Wędrując mroczną, tajemniczą ścieżką pośród starych 150-letnich cisów napotykamy tablice opisujące biologię, historię i znaczenie kulturowe tego gatunku. Dowiedzieć się tu można o jego rozmnażaniu i sposobach rozsiewania, o zwierzętach z nim związanych, a także o znaczeniu cisa w ogrodach, jego symbolice oraz właściwościach trujących i leczniczych.