Select your language

las

las

`

Institute of Dendrology
Polish Academy of Sciences

SCIENTIFIC CATEGORY A+ IN THE DISCIPLINE OF BIOLOGICAL SCIENCES

SCIENTIFIC CATEGORY A+ IN THE DISCIPLINE OF FOREST SCIENCES

OUR PUBLICATIONS

https://www.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista

https://new.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista

More In Nasze publikacje  

EVENTS

baner

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zamoyski2024 pl

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
More In News from ID PAN  
BIULETYN

SCIENCE

DENDROBIOLOGY
 
 
 
 
More In vol. 93  
 
 
 
 

COOPERATION

logo PAN

logo LP

logo FZK

logo PTL

logo Kórnik

logo PP

NCN logo

 
 
 
 

Śp. doc. dr hab. Maria Gostyńska Jakuszewska

Śp. doc. dr hab. Maria Gostyńska-Jakuszewska

 

Maria Gostyńska-Jakuszewska urodziła się we Włocławku w 1929 r. i tam ukończyła szkołę średnią. Studia biologiczne podjęła w 1950 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i ukończyła ich pierwszy stopień w 1953 r. Dalszą naukę kontynuowała na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie w 1955 r. uzyskała tytuł zawodowy magistra biologii. W latach 1954-1956 zatrudniona była na stanowisku asystenta w Katedrze Botaniki Leśnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

 

Następnie przeniosła się do Kórnika, gdzie rozpoczęła pracę naukową w ówczesnym Zakładzie Dendrologii i Pomologii Polskiej Akademii Nauk (obecnie Instytut Dendrologii PAN), kolejno jako starszy asystent, adiunkt, a od 1974 r. jako docent. Rozprawę doktorską pt. „Rozmieszczenie i ekologia kłokoczki południowej (Staphylea pinnata L.) w Polsce” obroniła w 1961 r. na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując stopień doktora nauk przyrodniczych. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1974 r. na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie rozprawy pt. „Studia nad systematyką i rozmieszczeniem głogów występujących w Polsce”.

 

W 1975 r. wraz z dziećmi, córką Beatą i synem Remigiuszem, przeprowadziła się do Krakowa i dołączyła do męża Tadeusza, który już wcześniej związał swoje życie zawodowe z tym miastem, a konkretnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Została zatrudniona w Instytucie Botaniki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (obecnie Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk), gdzie kontynuowała swoje badania.

 

W Kórniku, a następnie w Krakowie prowadziła badania z zakresu taksonomii, zmienności, morfologii oraz ekologii i chorologii drzew i krzewów rosnących w Europie, szczególnie interesowała się polską florą. Była znawcą gatunków z rodzaju Crataegus (głogi) oraz rzadkich i chronionych krzewów, m.in. wisienki stepowej (Cerasus fruticosa (Pall.) Woronow) czy kłokoczki południowej (Staphylea pinnata L.).

 

Opublikowała ponad 100 prac. Do najważniejszych należą teksty oraz mapy rozmieszczenia kilkudziesięciu gatunków, opracowane w latach 1963-1978 dla „Atlasu rozmieszczenia drzew i krzewów w Polsce”, za co otrzymała nagrodę Sekretarza Polskiej Akademii Nauk. Była również współautorką kilku części dzieła „Flora Polski. Rośliny naczyniowe” (1985, 1992), oraz współautorką „Polskiej czerwonej księgi roślin” (2001) i międzynarodowego dzieła „Atlas Florae Europeae”.

 

W 1991 roku przeszła na emeryturę. Zmarła 14 maja 2022 roku i została pochowana na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

prof. dr hab. Adam Boratyński

Zakład Biogeografii i Systematyki

 

W imieniu społeczności Instytutu Dendrologii PAN składam wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom Pani Docent, dziękując za Jej wkład w rozwój naszego Instytutu.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu