Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk posiada uprawnienia do nadawania następujących stopni naukowych:
doktora nauk w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki biologiczne oraz w dziedzinie nauk rolniczych dyscyplinie nauki leśne
doktora habilitowanego nauk w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki biologiczne oraz w dziedzinie nauk rolniczych dyscyplinie nauki leśne
Na podstawie art. 174 ust. 3 i art. 178 w zw. z art. 179 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zm.).
Akty prawne
Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669 ze zm.)
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 ze zm.)
Pełną informację dotyczącą zakończonych i toczących się postępowań awansowych (w sprawie nadania stopnia doktora i doktora hablilitowanego) znaleźć można na stronach BIP ID PAN.
Przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora
REGULAMINY - dla przewodów doktorskich otwartych przed 30 kwietnia 2019 r.
REGULAMINY - dla przewodów doktorskich otwartych po 30 kwietnia 2019 r.
Postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego
Podstawy prawne
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 października 2022 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (poz.2202 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 lipca 2023 r. w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta (poz. 1422)
Informacje istotne w procesie nostryfikacji w Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
CO TO JEST PROCEDURA NOSTRYFIKACJI?
Nostryfikacja to procedura prowadząca do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu. Nostryfikacji podlega stopień naukowy i stopień w zakresie sztuki, nadany przez uprawnioną instytucję działającą poza UE, OECD lub EFTA i niepodlegający uznaniu za równoważny na podstawie umów międzynarodowych.
Podstawa prawna: art. 328 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2023 poz. 742 z późn. zm.)
CO NALEŻY ZROBIĆ?
Wyciąg z rozporządzenia: wymagane dokumenty
Osoba ubiegająca się o nostryfikację składa wniosek (Załącznik nr 1) do Rady Naukowej Instytutu Dendrologii PAN za pośrednictwem Komisji ds. nostryfikacji (zwanej dalej Komisją) o uznanie stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym, do którego dołącza: 1) w przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego za równoważny z: a) polskim stopniem naukowym doktora: • dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia, • dokumenty stanowiące podstawę nadania tego stopnia (w szczególności tekst rozprawy doktorskiej – wersja elektroniczna lub drukowana; recenzje oraz bibliografia publikacji opublikowanych przed uzyskaniem stopnia doktora), • dyplom ukończenia studiów uprawniający do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca,
b) polskim stopniem naukowym doktora habilitowanego: • dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia, • dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe stanowiące podstawę nadania tego stopnia (tekst rozprawy oraz kserokopie papierowe lub pliki elektroniczne publikacji będących podstawą do nadania tego stopnia; recenzje oraz bibliografia publikacji opublikowanych po uzyskaniu stopnia doktora), • dyplom potwierdzający nadanie stopnia naukowego uprawniający do wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca,
2) oświadczenie wnioskodawcy: • oświadczenie wnioskodawcy, czy stopień naukowy, o uznanie którego ubiega się, stanowił przedmiot postępowania nostryfikacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej (Załącznik nr 2), • oświadczenie o miejscu i dacie urodzenia (Załącznik nr 3), • oświadczenie o zapoznaniu się z procedurą nostryfikacji w Instytucie Dendrologii PAN (Załącznik nr 4).
Dokumenty wymienione w punkcie 1 mogą być złożone w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez Instytut Dendrologii PAN. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Instytut Dendrologii PAN może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia na język polski dokumentów umożliwiających ocenę przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów uczenia się i czasu trwania studiów, sporządzonego i poświadczonego przez tłumacza przysięgłego albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
TERMINY
Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia wniosku do Instytutu Dendrologii PAN na adres:
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk Dział Informacji Naukowej ul. Parkowa 5, 62-035 Kórnik
W pierwszej kolejności zostanie dokonana ocena formalna wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku Instytut wyznacza wnioskodawcy 14 dni jako termin uzupełnienia braków formalnych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Wnioskodawca może złożyć wniosek w wybranym przez siebie terminie. Rada Naukowa Instytutu Dendrologii PAN uznaje albo odmawia uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne. Do ww. terminu 90 dni nie wlicza się okresów wyznaczonych na przedłożenie tłumaczenia dokumentów.
ZASADY WNOSZENIA OPŁAT
Za postępowanie pobierana jest opłata. Maksymalna wysokość opłaty wynosi 50% wynagrodzenia profesora. W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego opłaty nie pobiera się. Opłatę za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego wnosi się na rachunek bankowy Instytutu Dendrologii PAN w ciągu 14 dni od dostarczenia dokumentów do Instytutu Dendrologii PAN. Rachunek bankowy: Tytułem: nostryfikacja_Imię Nazwisko
Opłata nie podlega zwrotowi i jest niezależna od wyniku postępowania nostryfikacyjnego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby ubiegającej się o nostryfikację stopnia naukowego, Dyrektor Instytutu Dendrologii PAN może zwolnić wnioskodawcę z opłat za postępowanie nostryfikacyjne w całości lub części.
PROCEDURA NOSTRYFIKACJI
1. Ocena formalna wniosku
Dział Informacji Naukowej Instytutu Dendrologii PAN przeprowadza ocenę formalną wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku wnioskodawca, w terminie 14 dni od uzyskania informacji o brakach, jest zobowiązany do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
2. Wybór Komisji ds. nostryfikacji dyplomu
Dział Informacji Naukowej Instytutu Dendrologii PAN po ocenie formalniej przekazuje wniosek do Dyrektora Instytutu Dendrologii PAN, który zarządzeniem powołuje Komisję ds. nostryfikacji dla danej sprawy oraz określa zakres recenzji i termin jej przedstawienia. Komisję stanowią trzy osoby powołane spośród pracowników Instytutu Dendrologii PAN posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie, której dotyczy wniosek. Komisja przestawia wynik swojej oceny Radzie Naukowej Instytutu Dendrologii PAN.
W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania, Dyrektor Instytutu Dendrologii PAN wydaje postanowienie o odmowie jego przeprowadzenia, na które służy zażalenie.
4. Decyzja Rady Naukowej Instytutu Dendrologii PAN
Rada Naukowa Instytutu Dendrologii PAN, po zapoznaniu się z protokołami Komisji ds. nostryfikacji, podejmuje uchwałę w sprawie uznania albo odmowy uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Rada Naukowa wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia. Wnioskodawca zostanie powiadomiony o postanowieniu Rady bezzwłocznie. Od chwili otrzymania postanowienia odmownego wnioskodawca ma 14 dni kalendarzowych na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Zaświadczenie (Załącznik nr 5) oraz uchwałę Rady Naukowej Instytutu Dendrologii PAN przekazuje wnioskującemu Dział Informacji Naukowej Instytutu Dendrologii PAN.
Ustawa z dn. 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm. (ostatnia zmiana Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654). Tekst ujednolicony z bazy ISAP * Sejmu RP
Ustawa z dn. 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym Dz. U. z 2011 r. nr 84, poz. 455. Tekst ze strony Dzienniki Urzędowe Rządowego Centrum Legislacji.
Ustawa z 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 619, z późn. zm. (ostatnia zmiana - Dz. U. z 2011 r. Nr 84, poz. 455 Tekst ujednolicony z bazy ISAP * Sejmu RP
* Informacja dotycząca zasad korzystania z zamieszczonych aktów prawnych, pobranych z bazy Internetowego Systemu Aktów Prawnych (ISAP) Sejmu RP. Zgodnie z zasadami ISAP: "Nie zezwala się na komercyjne używanie, kopiowanie i inne wykorzystywanie danych znajdujących się w bazie danych ISAP"
Regulamin dotyczy doktorantów, ktorzy chcą otworzyć przewód doktorski według nowych przepisow, tj. zmienionej Ustawy i Rozporządzenia MNiSW z dnia 22.09.2011 r.
Rada Naukowa Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
Przewodniczący - prof. dr hab. Małgorzata Mańka, czł. rzecz. PAN Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Zastępca przewodniczącego - dr hab. Tomasz Leski, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
Sekretarz - dr hab. Joanna Mucha, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
Prezydium Rady Naukowej Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
prof. dr hab. Małgorzata Mańka, czł. rzecz. PAN Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
dr hab. Tomasz Leski, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Joanna Mucha, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
prof. dr hab. Maria Rudawska Instytut Dendrologii PAN
prof. dr hab. Adam Boratyński Instytut Dendrologii PAN
Lista wszystkich członków Rady Naukowej Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
Pracownicy naukowi Instytutu Dendrologii PAN z tytułem naukowym lub stopniem naukowym doktora habilitowanego
dr hab. Olena Blinkova Instytut Dendrologii PAN
prof. dr hab. Paweł Chmielarz Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. inż. Marcin K. Dyderski, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Teresa Hazubska-Przybył, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
prof. dr hab. Grzegorz Iszkuło Instytut Dendrologii PAN
prof. dr hab. Marian J. Giertych Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Marzenna Guzicka Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Ewa M. Kalemba, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Leszek Karliński, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Tomasz Leski, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Joanna Mucha, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Tomasz A. Pawłowski, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. inż. Emilia Pers-Kamczyc, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. inż. Marcin Pietras, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Agnieszka Szuba Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Dominik Tomaszewski, prof. ID PAN Instytut Dendrologii PAN
Członkowie Polskiej Akademii Nauk wskazani do udziału w pracach Rady Naukowej przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN
prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz, czł. koresp. PAN Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
prof. dr hab. Małgorzata Mańka, czł. rzecz. PAN Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Osoby z tytułem naukowym, stopniem naukowym doktora habilitowanego lub doktora, specjaliści z różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego oraz praktycznego zastosowania nauki, nie zatrudnione w Instytucie lub zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy
prof. dr hab. Magdalena Arasimowicz-Jelonek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Adam Boratyński Instytut Dendrologii PAN
dr hab. Zbigniew Celka, prof. UAM Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Władysław Chałupka Instytut Dendrologii PAN (profesor emerytowany)
dr hab. Igor Chybicki, prof. UKW Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
prof. dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
dr hab. Marcin Klisz, prof. IBL Instytut Badawczy Leśnictwa
prof. dr hab. Arkadiusz Kosmala Instytut Genetyki Roślin PAN
dr Czesław Kozioł Nadleśnictwo Szklarska Poręba
prof. dr hab. Arkadiusz Nowak Ogród Botaniczny PAN - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
prof. dr hab. Piotr Robakowski Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
prof. dr hab. Maria Rudawska Instytut Dendrologii PAN
prof. dr hab. Maciej Skorupski Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
prof. dr hab. Jarosław Socha Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
prof. dr hab. Witold M. Wachowiak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Justyna Wiland-Szymańska, prof. UAM Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Tomasz Wyka, prof. UAM Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Szymon Zubek Uniwersytet Jagielloński
dr hab. Magdalena Żywiec, prof. IB PAN Instytut Botaniki PAN
Pracownicy naukowi Instytutu Dendrologii PAN ze stopniem doktora
dr Hanna Fuchs Instytut Dendrologii PAN
dr inż. Mikołaj Wawrzyniak Instytut Dendrologii PAN
Przedstawiciel doktorantów
mgr inż. Martyna Lasek Instytut Dendrologii PAN
Dyrektor Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński
Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk