INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Formy zwiedzania

 

Zwiedzanie indywidualne

Arboretum można zwiedzać indywidualnie. W kasie biletowej możliwe do nabycia są: przewodnik, broszury i foldery informacyjne. W Arboretum znajdują się tablice opisowe roślin, tablice dydaktyczne (na polanie edukacyjnej), jak również plansze opisujące historię ogrodu. Jest tu również plac zabaw oraz polany piknikowe. To wspaniałe miejsce na wypoczynek na łonie natury dla całej rodziny.

 

Nauczycielom i opiekunom, którzy chcieliby sami zorganizować lekcje czy zajęcia w naszym Arboretum, polecamy skorzystanie ze ścieżek edukacyjnych „Cisowe komnaty” oraz „Drzewa Świata”. Można samemu opracować karty pracy i scenariusze lekcji terenowych bazując na dostępnych w Arboretum materiałach lub przygotować zajęcia korzystając z interaktywnej wersji ścieżki „Drzewa Świata” (http://www.idpan.poznan.pl/sciezka-drzewa-swiata), zawierającej mapę i treść tablic, jakie znajdziemy również w terenie.

 

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem

Bezpłatną aplikację „Arboretum Kórnickie” pobiera się w Sklepie Play lub App Store. W aplikacji dostępna jest opcja dla dorosłych oraz dla dzieci (tzw. wersja rodzinna).

 

Wersja klasyczna

Opcja zwiedzania z audioprzewodnikiem powstała z myślą o wszystkich zwiedzających, zarówno o osobach odwiedzających nasze Arboretum indywidualnie, jak i w grupach. Jest to forma zwiedzania dla osób ceniących sobie swobodę oraz indywidualizm – trasę spaceru oraz rośliny i miejsca, o których chcemy dowiedzieć się więcej, wybieramy sami.

 

Audioprzewodnik ma postać aplikacji na telefon, w której znajdują się nagrania opisów wybranych roślin. W Arboretum, przy poszczególnych roślinach, umieszczone są tabliczki z symbolem słuchawek i numerem odpowiadającym nagraniom z audioprzewodnika. Nagrania z tej wersji przewodnika możemy odtwarzać również poza ogrodem.

 

Wersja rodzinna

Przeznaczona jest dla młodszych odbiorców. Przy poznawaniu różnych gatunków roślin dzieciom towarzyszą między innymi postacie z historii ogrodu. Podczas zwiedzania odbiorcy poruszają się po wyznaczonej trasie i rozwiązują zagadki.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

Wycieczka, podczas której przewodnik opowiada o historii parku, głównych założeniach i najciekawszych roślinach. Spacer trwa zazwyczaj od godziny do dwóch. Możliwe jest również dłuższe zwiedzanie – ustalane telefonicznie. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (tel. 613 072 423 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Jeśli grupy mają przewodnika z zewnątrz, rezerwacja nie jest wymagana.

W przypadku grupy liczącej mniej niż wymagane minimum (15 osób), należy uiścić opłatę odpowiadającą minimalnej liczbie uczestników.

Cena:

- 1 godzina: 6 zł / osobę

- 2 godziny: 8 zł / osobę

Opłatę za przewodnika uiszcza się w kasie biletowej razem z opłatą za bilety wstępu:

- normalny: 12 zł

- ulgowy: 9 zł

 

Zwiedzanie z grą terenową

„Quest”

Zwiedzanie z wykorzystaniem gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy to doskonała zabawa dla całej rodziny, odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Trasa gry prowadzi przez najciekawsze zakątki Arboretum, wymaga od zwiedzającego czytania tablic i szukania wskazówek w terenie, ale co najważniejsze – zajmuje i bawi. To idealne rozwiązanie dla osób preferujących aktywne zwiedzanie.

 

Aby zagrać, wystarczy wydrukować ulotkę ze strony: https://regionwielkopolska.pl/artykuly-turystyka/wielkopolskie-questyarboretum-w-korniku/ lub pobrać ją w kasie Arboretum i można rozpocząć swą dendrologiczną przygodę. Podczas gry uczestnicy wędrują po ogrodzie rozwiązując zagadki z rymowanej opowieści, podpowiadającej kolejne kroki i wskazującej ścieżki, którymi należy podążać. Po rozwiązaniu zagadek znajdujemy na końcu wycieczki tajemniczy skarb i dołączamy do grupy zdobywców, chłonąc przy okazji wiele informacji o roślinach i historii parku. Gra zajmuje uczestnikom zazwyczaj około 45 minut. Można ją przejść indywidualnie (każdy ze swoją ulotką) lub grupowo (np. podczas wycieczki szkolnej można podzielić grupę na mniejsze, 3-5 osobowe zespoły). Niewątpliwym atutem tej formy aktywnego zwiedzania jest fakt, iż gra nie wymaga osoby prowadzącej ani rezerwacji oraz można z niej skorzystać o dowolnej porze (w godzinach otwarcia Arboretum). Wymaga jednak koncentracji i uważnego czytania tekstu, dlatego dzieciom, którym czytanie sprawia jeszcze trudność, należy pomóc.

 

„Wielka Przygoda w Wielkopolskich Ogrodach”

Drugą grą dostępną w kórnickim Arboretum jest gra „Wielka Przygoda w Wielkopolskich Ogrodach”. Gra jest wspólnym przedsięwzięciem siedmiu ogrodów botanicznych z terenu Wielkopolski.

Jej celem jest zachęcenie uczestnika do odwiedzenia wszystkich wielkopolskich ogrodów i do poszukania w nich odpowiedzi na zagadki znajdujące się na karcie gry. Odpowiedzi wpisane w pola na karcie gry pozwolą odkryć hasło. Ponadto w każdym z ogrodów ukryta została pieczątka, którą można przybić na pamiątkę w przeznaczonym na to miejscu na karcie gry. Karty gry można pobrać na miejscu w danym ogrodzie lub wydrukować ze strony internetowej: http://www.obuam.robia.pl/uploaded4/Dokumenty%20do%20pobrania/Gra_WOB_ulotka_A3.pdf

 

Gra skierowana jest przede wszystkim do rodzin, jest doskonałą formą wspólnego spędzania czasu i motywuje do aktywnego wypoczynku. Uczestnik sam decyduje o terminie i kolejności odwiedzania każdego z ogrodów.

Obie gry są bezpłatne, nie wymagają wcześniejszej rezerwacji.

 

Zajęcia edukacyjne

W Arboretum odbywają się przyrodnicze zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych polecamy zielone lekcje i warsztaty. Dla nieco starszych, lecz nadal spragnionych wiedzy, dedykujemy zajęcia senior klasa.

 

Więcej informacji w zakładce: oferta edukacyjna

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button