INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: JODŁA JEDNOBARWNA alt
Nazwa angielska: WHITE FIR
Nazwa łacińska: Abies concolor (Gordon et Glend.) Lindl. ex Hildebr.
Naturalne występowanie: południowo-zachodnie rejony Ameryki Północnej, głównie w Kalifornii i Kolorado (stąd zwana jest również jodłą kalifornijską)
Wysokość: w ojczyźnie 40-60 m
Charakterystyka: Kora na pniu gładka, popielatoszara. Igły długości 4-7 cm są obustronnie jednobarwne (=concolor), matowe, barwy sinawej po srebrzystą. Roztarte pachną limonką. Szyszki są dość duże (długości 12-14 cm) i po dojrzeniu rozsypują się, pozostawiając na drzewie tylko trzpienie. Jodła jednobarwna jest mało wymagającym gatunkiem, odpornym na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Szybko rośnie i wymaga stanowisk słonecznych. W uprawie często spotyka się jej odmiany różniące się barwą igieł i pokrojem.
Ciekawostki: Gatunek wprowadzony został do Europy w 1872 roku i w wielu krajach stał się wkrótce najczęściej uprawianą jodłą. Wyróżnia się dobrym wzrostem nawet na suchych i piaszczystych glebach.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button