INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Śmierć korzeni

śmierc korzeni

Zmiany anatomiczne korzeni chłonnych w trakcie starzenia (Fot. Natalia Wojciechowska)

 

Starzenie się liści, a następnie ich obumieranie i opadanie z drzew, to procesy, które łatwo dostrzec gołym okiem. Zdecydowanie trudniej jest podejrzeć starzenie się i obumieranie korzeni. Te procesy to wciąż spora zagadka. Jak długo żyją korzenie? Od jakich czynników zależy długość ich życia? Jakie są skutki obumierania korzeni? Czy narodziny i śmierć liści oraz korzeni drzew są ze sobą zsynchronizowane? Zachęcam do przeczytania artykułu prof. Marcina Zadwornego z Zakładu Ekologii naszego Instytutu oraz prof. Agnieszki Bagniewskiej-Zadwornej z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy na łamach „Głosu Lasu” (9/2021) odpowiadają na te pytania.

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button