INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Wielkopolska Warta Poznania: Co w lesie piszczy?

Wielkopolska warta poznania logo

Niezwykle interesującym dla przyrodników pytaniem jest pytanie o liczbę gatunków zamieszkujących naszą planetę. Pod tym kątem jedne obszary Ziemi znamy lepiej, jedne zdecydowanie słabiej. Dotychczas brakowało nam analizy danych na poziomie globalnym czy kontynentalnym. Naukowcy opisali ok. 2 mln gatunków organizmów, choć badacze szacują, iż może być ich znacznie więcej – 10, 20, a nawet 100 milionów. W naszych badaniach, opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie PNAS (2022, Vol. 119, No. 6, e211532911), skorzystaliśmy z licznych baz danych zbieranych na całym świecie. Wykorzystaliśmy dane o rozmieszczeniu ok. 38 mln drzew, które należały do ponad 28 tys. gatunków występujących na wszystkich kontynentach, na których spotkać można rośliny drzewiaste.

gatunki drzew diagram

Liczba gatunków drzew i osobników na każdym kontynencie, ujętych w bazie GFBI (Cazzolla Gatti et al. 2022)

 

Nasze badania ujawniły, że liczba gatunków drzew występujących na Ziemi wynosi ok. 73.300. Do tej pory dane literaturowe potwierdzały istnienie 64.100 gatunków drzew. W skali analizowanych kontynentów największym bogactwem gatunkowym charakteryzuje się Ameryka Południowa, nasze badania wskazują na występowanie na tym kontynencie ok. 43% ogólnej liczby gatunków drzew. Prawie jedną trzecią światowego bogactwa gatunkowego drzew na Ziemi stanowią gatunki rzadkie, w naszym zbiorze danych pojawiły się one tylko raz czy dwa razy. Około 9.200 gatunków drzew czeka na odkrycie. To wartość, którą uzyskaliśmy z porównania dotychczasowych zestawień liczby gatunków drzew odnotowanych w literaturze, czyli 64.100 gatunków, z wartością uzyskaną w naszych obliczeniach, czyli 73.300, bazujących na analizie danych zebranych na całym świecie. Około 40% nieodkrytych gatunków drzew znajduje się w Ameryce Południowej. Niektóre z gatunków, których jeszcze nie opisaliśmy, możemy utracić. Różnorodność biologiczna musi być zatem chroniona we wszystkich zakamarkach Ziemi.

 

Zachęcam do przeczytania naszego artykułu pt. „The number of tree species on Earth”, opublikowanego w PNAS, a także zapoznania się z krótkim komentarzem do niego – audycją red. Eugeniusza Romera pt. „Wielkopolska Warta Poznania” w TVP3 Poznań.

 

Link do artykułu w PNAS

Link do programu TVP3 Poznań

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button