INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Profesor Jerzy Zieliński – nasz wybitnie zasłużony dendrolog

Zieliński Jerzy DSCN6500

prof. dr hab. Jerzy Zieliński (Fot. Piotr Kosiński)

 

Wieloletni pracownik naszego Instytutu – prof. dr hab. Jerzy Zieliński – decyzją Walnego Zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego został Członkiem Honorowym Towarzystwa „za wybitne zasługi dla dendrologii”. Uroczyste nadanie godności Członka Honorowego odbyło się 26 maja br. podczas X Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

 

Profesor Jerzy Zieliński jest znakomitym dendrologiem i cieszącym się międzynarodowym uznaniem wybitnym specjalistą w zakresie systematyki i geografii drzew i krzewów. Swoją zawodową drogę związał z naszym Instytutem, a i teraz, będąc na emeryturze, pomaga, konsultuje, analizuje i uczy, spędzając z nami codziennie kilka godzin, i wciąż próbuje zaspokoić swoją nieposkromioną ciekawość badawczą.

 

To właśnie w Instytucie Dendrologii PAN, przed wieloma laty, prof. Jerzy Zieliński spotkał swego Nauczyciela i Mistrza, wybitnego znawcę dendroflory, członka rzeczywistego PAN – prof. Kazimierza Browicza, który od pierwszych chwil zachwycił się, jak sam wspominał, młodym, ambitnym i jednocześnie pokornym badaczem. Ich wieloletnia naukowa przyjaźń i wspólna praca zaowocowała niezwykłym rozwojem polskiej dendrologii, a badania dendroflory Śródziemnomorza na trwałe zapisały się w historii botaniki.

 

Zieliński Browicz Image042a

Profesorowie Kazimierz Browicz i Jerzy Zieliński

 

Profesor Jerzy Zieliński jest autorem i współautorem ponad 200 prac naukowych. Jest jednym z naukowych filarów polskich badań botanicznych prowadzonych na terenie południowej Europy i południowo-zachodniej Azji i niekwestionowanym znawcą dendroflory tamtych regionów. Współtworzył dzieła o wyjątkowej wartości naukowej, z których najważniejsze to z pewnością: „Flora Hellenica”, „Mountain flora of Greece”, „Endemic plants of Greece. The Peloponnese”, „Atlas Florae Europaeae”, „Flora Iranica”, „Flora of Turkey” czy „Flora of Pakistan”. Opracowanie rodziny Ulmaceae i rodzaju Rosa opublikowane w ramach wydawnictwa „Flora Iranica” były pierwszymi całościowymi opracowaniami tych grup na obszarze południowo-zachodniej Azji. Jest także bezspornym znawcą flory drzew i krzewów Bałkanów i jednym z najwybitniejszych znawców drzew i krzewów Polski. Uczestniczył w opracowaniu 31-częściowego „Atlasu rozmieszczenia drzew i krzewów w Polsce”, który powstawał w Instytucie Dendrologii PAN w latach 1962-1981, oraz „Atlasu rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce” wydanego w 2001 r. przez Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod redakcją prof. prof. Adama i Marii Zająców. Brał udział w przygotowywaniu „Flory Polski” czy krytycznej listy „Flowering Plants and Pteridophytes of Poland”. Profesor Zieliński jest autorem kluczowego opracowania z zakresu systematyki krajowych róż pt. „Studia nad rodzajem Rosa L. – Systematyka sekcji Caninae DC. em. Christ” (1985). Pozycją o niezwykłej wartości w Jego bogatym dorobku jest monografia polskich gatunków jeżyn pt. „The genus Rubus L. in Poland” (2004). Zdaniem prof. Władysława Żukowskiego (UAM), podzielanym przez innych botaników, jest to dzieło wybitne i trwałe w botanice europejskiej. O pomoc w identyfikacji gatunków i mieszańców nieustannie zwracają się do Niego naukowcy i studenci polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych, a każde dendrologiczne spotkanie jest dla Niego zawsze okazją do dzielenia się swoją bogatą wiedzą, doświadczeniem i pasją.

dr hab. Marzenna Guzicka

dr Dominik Tomaszewski

 

Szanowny Panie Profesorze – w imieniu społeczności naszego Instytutu składam Panu najserdeczniejsze gratulacje! To dla nas wielkie szczęście móc opierać się na Pańskiej wiedzy, korzystać z Pańskich doświadczeń, a także podglądać wielkiego, a przy tym niezwykle skromnego Uczonego w jego codziennym opisywaniu świata. Każde spotkanie z Panem Profesorem jest niezwykle pouczającą lekcją.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button