INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Grzyby podziemne w lesie

Helvella lacunosa FOT Rabin Wilgan

Piestrzyca zatokowata (Helvella lacunosa) rosnąca w nadmorskiej buczynie storczykowej na terenie Wolińskiego Parku Narodowego (Fot. Robin Wilgan)

 

Rolę grzybów w środowisku leśnym trudno jest przecenić. Bez nich ekosystem leśny przestałby istnieć. Choć za sprawą owocników dostrzegamy ich obecność w lesie głównie jesienią, to jednak funkcjonują one przez cały rok, nieprzerwanie. Niektóre gatunki grzybów wytwarzają owocniki podziemne – nasza wiedza o ich biologii wciąż jest jednak fragmentaryczna. Dlaczego owocniki niektórych gatunków grzybów „zeszły pod ziemię”? Czy mają swoich nadziemnych krewnych? Zachęcam do przeczytania artykułu mgr. Robina Wilgana z Zakładu Związków Symbiotycznych, który na łamach „Lasu Polskiego” (13-14/2022) przedstawił wiele ciekawych informacji o symbiozie grzybów podziemnych z korzeniami drzew leśnych.

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button