INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

KLIMAT NA BIORÓŻNORODNOŚĆ

 

Zapraszamy do wysłuchania wykładu Pana dr. Krzysztofa Ufnalskiego pt.Udział drewna późnego u sosen ze Skandynawii.

 

W 2012 roku prof. Jacek Oleksyn zorganizował wyprawę do Skandynawii, kontynuując badania szwedzkiego naukowca Nilsa Sylvéna sprzed 100 lat. Analizowano cechy sosen rosnących od 56. do 68. stopnia szerokości geograficznej północnej. Na 53 powierzchniach analizowano cechy drzew, biorąc pod uwagę wiek, szerokość przyrostów rocznych oraz udział drewna wczesnego i późnego. Badania wykazały, że udział drewna późnego w przyrostach rocznych maleje w kierunku północnym, co może wynikać z krótszego okresu wegetacyjnego i braku czasu na dojrzewanie komórek drewna późnego. Długość okresu wegetacji wyjaśnia 48% tej zmienności. Średnie temperatury roczne na badanych obszarach tłumaczą 44% zmienności udziału drewna późnego.

 

SON KNB POSTER2 Ufnalski wykład mini

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button